BLOCK PANCHAYAT

Paravur Block Panchayat
Ward CanCode Name
CHATHANAD 1 RESMI
CHENDAMANGALAM 3 T.D.SUDHEER
CHERIYAPPILLY 3 P.P.SHAIJA TEACHER
EZHIKKARA 4 SEETHALAKHMI ANILKUMAR
GOTHURUTH 2 TITUS GOTHURUTH
KOONAMMAV 3 HARI KANDAMMURI
KOTTAYILKOVILAKOM 1 GEETHA SANTHOSH
KOTTUVALLY 1 YESUDAS PARAPPILLY
MALYANKARA 1 K.C.RAJEEV
MANNOM 2 REMA SIVASANKARAN
MOOTHAKUNNAM 2 SAIBA SAJEEV
PATTANAM 2 P.R.SAIJAN
VAVAKKAD 2 M.P.LATHI
UDF – 2LDF – 9BJP+ – 0OTH – 2
Alangad Block Panchayat
Ward CanCode Name
ALANGAD 1 SREEKALA MADHU
ALANGAD WEST 1 JAYASREE GOPIKRISHNAN
CHIRAKKAKAM 1 VIJU CHULLIKKAD
KADUNALLOOR WEST 2 KEERTHI DIVAKARAN (VALUPARAMBIL)
KADUNGALLOOR NORTH 2 BHADRA DEVI
KARUMALLOOR 2 A.N.ASOKAN
KONGORPPILLY 2 K.M.HAMEEDSHAH
MANAKKAPADY 2 BEENA BABU
MUPPATHADAM CENTRAL 4 SAJITHA HABEEB
MUPPATHADAM SOUTH 5 T.K.SHAJAHAN (PATHU SHAJI)
PUTHENPALLY 1 MERCY JOHNY
VARAPUZHA 1 K.V.KUNJUMON
VELIYATHUNADU 6 K.H.SHAHABAS
UDF – 7LDF – 5BJP+ – 0OTH – 1
Angamali Block Panchayat
Ward CanCode Name
AYYAMPUZHA 2 ALPHONSA PAPPACHAN
KALADY 2 T.P GEORGE
KANJOOR 4 A.A SANTHOSH
KARUKUTTY 2 P.T PAUL
MALAYATTOOR 3 VANAJA SADHANANDAN
MANJAPRA 3 SIJU ERALY
MATTOOR 3 RENNY JOSE
MOOKKANNOOR 1 GRACY RAPHEL
NADUVATTOM 3 SHERLY JOSE
PALISSERY 1 K.P AYYAPPAN
PARAPPURAM 1 VALSA XAVIER
THABOR 2 T.M VARGHESE
THURAVOOR 1 ELSY VARGHESE
UDF – 10LDF – 3BJP+ – 0OTH – 0
Koovapady Block Panchayat
Ward CanCode Name
AYYAMPUZHA 2 ALPHONSA PAPPACHAN
KALADY 2 T.P GEORGE
KANJOOR 4 A.A SANTHOSH
KARUKUTTY 2 P.T PAUL
MALAYATTOOR 3 VANAJA SADHANANDAN
MANJAPRA 3 SIJU ERALY
MATTOOR 3 RENNY JOSE
MOOKKANNOOR 1 GRACY RAPHEL
NADUVATTOM 3 SHERLY JOSE
PALISSERY 1 K.P AYYAPPAN
PARAPPURAM 1 VALSA XAVIER
THABOR 2 T.M VARGHESE
THURAVOOR 1 ELSY VARGHESE
UDF – 10LDF – 3BJP+ – 0OTH – 0
Vazhakulam Block Panchayat
Ward CanCode Name
ASOKAPURAM 2 C P NAUSHAD
CHELAKKULAM 6 RAJU MATHARA
CHOORNIKKARA 2 C K JALEEL
EDATHALA 1 MUMTHAAZ TEACHER
ERUMATHALA 1 ABDUL AZEES EDAYAPPURAM
GANDHINAGAR 1 M A ABDULKHADAR
KEEZHMADU 2 RAMESAN KAVALAN
KIZHAKKAMBALAM 4 MARIYAMMA JOHN KOCHUMOL
MARAMPILLY 2 NOORJAHAN SAKEER
NEDUMTHODU 2 NAGEENA HASHIM
NOCHIMA 3 SWAPNA UNNI
POOKKATTUPADY 3 RASHMI TEACHER
SOUTH VAZHAKKULAM 3 RAMLA ABDULKHADAR
VANCHINAD 3 RANEESHA AJAAS
Vypin Block Panchayat
Ward CanCode Name
ARATTUVAZHY 2 SUJATHA CHANDRABOSE
AYYAMPILLY 1 THULASI SOMAN
CHERAI 2 A N UNNIKRISHNAN
EDAVANAKKAD 1 M K MANAF MANEZHATHU
KUZHUPPILLY 2 THANKAMANY SASI
MANATTUPARMBU 2 DAISY THOMAS
MUNAMBAM 2 P V LOUIS
MUNAMBAM BEACH 3 SUBODHA SHAJI
NARAKKAL 3 PRAIJU FRANCIS
NAYARAMBALAM EAST 3 P.K.RAJU
NAYARAMBALAM WEST 2 SIGI C C
PALLIPPURAM 1 K K JOSHY
PAZHANGAD 1 MINI PURUSHOTHAMAN
UDF – 2LDF – 10BJP+ – 0OTH – 1
Edappally Block Panchayat
Ward CanCode Name
CHITTOOR 2 ROSEY VINCY DARIES
HEALTH CENTRE 2 JOHNSON MALIYEKKAL
KADAPURAM 2 SHYAMALA SHIBU
KARTHEDAM 2 LILLY ALBERT
KOTHAD 2 E.K.PUSHKKARAN
LIGHT HOUSE 1 JOSEY VYPIN
MALIPURAM BEACH 2 DONO MASTER
MULAVUKADU NORTH 2 SELIN CHARLS
PONNARIMANGALAM 4 K.G.MANOJ
PUTHUVYPE 1 NAFEESA SUBAIR(BABI)
VALAM 2 M.R.ANTONY
VALIYA KADAMAKUDY 3 SEENA FRANCIS
VALLARPADAM 1 BINDU SEBASTIAN
UDF – 11LDF – 2BJP+ – 0OTH – 0
Vadavukode Block Panchayat
Ward CanCode Name
AIRAPURAM 2 VINOD KUMAR.K.P.
AMBALAMED 2 GEETHA SUKUMARAN
KADAYIRUPPU 2 SHIJI SHIVAJI
KOLENCHERY 2 N.N.RAJAN
MATTAKKUZHI 1 AMBILY SHIBU
MAZHUVANNOOR 3 LATHA SOMAN
PALLIKKARA 2 K.K.RAMESH
PANCODE 3 BINEESH PULLYATTEL
PATTIMATTOM 3 SHYJA ANIL
POOTHRIKKA 1 ANI BEN KUNNATH
PUTHENCRUZ 1 BEENA KURIAKOSE
THIRUVANIYOOR 2 T.D.BINU
VEMBILLY 1 GAURI VELAYUDHAN
UDF – 8LDF – 5BJP+ – 0OTH – 0
Mulanthuruthy Block Panchayat
Ward CanCode Name
AMBALLOOR 1 T.K. MOHANAN
AMEDA 1 USHA DHANAPALAN
ARAKKUNNAM 2 SHINY SAJI
CHOTTANIKARA 1 N.K.NISHAD
EDAKKATTUVAYAL 1 ASHA ACHUTHAN
ERUVELI 1 INDHIRA DHARMARAJAN
KANJIRAMATTOM 3 BIJU THOMAS
MANEED 1 JAYA SOMAN
MULAMTHURUTHY 4 SHAJI MADHAVAN
PERUMPILLY 3 SUDHA RAJENDRAN
POOTHOOTA 1 JAYAN KUNNEL
THIRUMARAYOOR 2 RAJEEV SREEDHARAN
UDAYAMPEROOR 1 OMANA PRAKASHAN
UDF – 8LDF – 5BJP+ – 0OTH – 0
Kothamangalam Block Panchayat
Ward CanCode Name
BHUTHATHANKETTU 4 SUNNY POULOSE (SUNNY VELOOKKARA)
CHERUVATTOOR 2 BINDU JAYAKUMAR
EDAMALAYAR 3 SANTHAMMA PIOUS
KAVALANGAD 3 RACHEL BABY
KEERAMPARA 2 JESSYMOL JOSE
KOTTAPADY 3 SASI NARAYANAN (M N SASI)
KUTTAMPUZHA 2 SHEELA KRISHNANKUTTY
NELLIKUZHY 2 RASHEEDA V M (RASHEEDA SALIM)
NERIYAMANGALAM 3 CELINE JOHN (President)
PAINGOTTOOR 5 SEBASTIAN AUGUSTHY PARAMBIL
PALLARIMANGALAM 1 ABBAS OE
PINDIMANA 3 RAJESH A V
POTHANIKAD 4 WILSON MATHAI (WILSON ILLICKAL)
VARAPETTY 2 ABY ABRAHAM
Pambakkuda Block Panchayat
Ward CanCode Name
ANCHELPETTY 3 LILLY JOY
ELANJI 4 SANTHOSH KORAPPILLA
MAMALASSERY 2 SYAMALA GOPALAN
MANNATHOOR 1 V C KURIAKOSE
MOONGAMKUNNU 1 JAYA BIJUMON
MUTHOLAPURAM 1 BINDU SIBI KOLAYKKAL
OORAMANA 4 SUMIT SURENDRAN
PALAKKUZHA 3 RAMA K N
PAMPAKKUDA 1 O K KUTTAPPAN
PERIYAPPURAM 2 K G SHIBU KURUMADATHIL
RAMAMANGALAM 3 ADV. JINSON V PAUL
THIRUMARADY 2 JESSY JOHNY
UPPUKANDOM 1 USHA SREEKUMAR
UDF – 5LDF – 7BJP+ – 0OTH – 1
Muvattupuzha Block Panchayat
Ward CanCode Name
ADOOPPARAMBU 6 T.M.HARIS
ANCHALPPETTY 2 SUBHASH KADAKKOTT
ARAKKUZHA 1 CHINNAMMA SHINE MANJUMALEKKUDIYIL
AVOLY 1 MARY BABY (President)
AYAVANA 1 JANCY GEORGE MALEKKUDIYIL
KALLOORKKAD 2 LISSY JOLLY
MANJALLOOR 2 JOSY JOLLY VATTAKKUZHY
MARADY 2 O.P.BABY
MEKKADAMBU 1 O.C.ALIYAS
MULAVOOR 2 BABITHA.T.H
PAIPRA 3 SMITHA SIJU
THRIKKALATHOOR 1 PAIPRA KRISHNAN
VALAKOM 2 BABU ISSAC
UDF – 8LDF – 5BJP+ – 0OTH – 0
Parakkadavu Block Panchayat
Ward CanCode Name
CHENGAMANAD 2 T A IBRAHIMKUTTY
DESOM 2 RAJESH MADATHIMOOLA
ELANTHIKKARA 2 K C RAJAPPAN
KURUMASSERY 3 SANGEETHA SURENDRAN
KUTHIYATHODU 1 BINDHU SEBASTIAN
KUTTIPUZHA 2 RANJINI AMBUJAKSHAN
NEDUMBASSERY 3 SANDHYA NARAYANA PILLAI
PARAKKADAVU 1 S B CHANDRA SEKHARA VARRIER
PULIYANAM 2 C S RADHAKRISHNAN
PUTHENVELIKKARA 1 SHEENA SEBASTIAN
SREEMOOLANAGARAM NORTH 3 SINI JOHNY
SREEMOOLANAGARAM SOUTH 3 SAJITHA BEERAS
VAPPALASSERY 3 SHIBU MOOLAN
UDF – 9 LDF – 4 BJP+ – 0 OTH – 0
Palluruthy Block Panchayat
Ward CanCode Name
AMBEDKAR COLONY 2 A K VISHWAMBHARAN
CHELLANAM DIVISION 2 GEORGE (SURESH)
CHEPPANAM 3 C S PEETHAMBARAN
KANDAKADAVU 1 PUSHPI PONNAN
KANNAMALI 1 JOSEPH P X (SONI XAVIER)
KATTIPARAMBU 2 LISSI NELSON
KUMBALAM NORTH 3 SHAILAJA RADHAKRISHNAN
KUMBALANGI CENTRAL 2 SAJEEV ANTONY
KUMBALANGI NORTH 1 USHA PRADEEP
KUMBALANGI SOUTH 3 SOUMYA SUBIN EDEZHATH
PANANGAD SOUTH 1 LEELA PADMADASAN
PERUMANA 2 DIVYA MIDHUN
ST JOSEPH CHAPPAL 2 NELSON KOCHERI
UDF – 6LDF – 7BJP+ – 0OTH – 0